Chodsko is a small micro-region in western Bohemia. It is not easy to determine its exact size. At most, it includes one small town and about 20 villages.
Chodsko had a specific history within Bohemia. From the 14th to the 17th century, local peasants were personally free in exchange for guarding the border with Bavaria. They had many rights. Like the Czech Cossacks. Border guards, in short.
Chodsko has a special dialect, special pottery, special costume. And a special cuisine. One of the typical local dishes is Chodsky pie (cake).
Chodsky pie doesn't actually exist. It looked and tasted a little different in each village. It is also named after the villages. The pie I am presenting is made in Krchleb. But the locals use slightly different local names than the official ones.
A sad duty took me to the place where my father was born and where my family came from. My wife wanted to taste the local pie. It cost about 6 euros. Why not? Although I was afraid it wouldn't taste as good as my grandmother's.
A sad duty took me to the place where my father was born and where my family came from. My wife wanted to taste the local pie. It cost about 6 euros. Why not? Although I was afraid it wouldn't taste as good as my grandmother's.
As I wrote, the cake tasted a little different in each village. The taste was not a problem for me. But I probably shouldn't have read the ingredients. My grandmother certainly didn't put palm or any other oil in the cakes. She used butter.
I used to help my grandmother bake those cakes myself as a kid. I'm not gonna translate the whole formula. E ... Riboflavin, dyes. I'm sure we didn't put that in there.
I don't know. Maybe it's a necessary tax of modern times. Some foods can't be made the old-fashioned way anymore. Not industrially or semi-industrially. I guess it takes some getting used to.
Chodské koláče
Chodsko je malý mikroregion v západníc Čechách. Není jednoduché přesně stanovit jeho velikost. Maximálně sem patří jedno menší město a asi 20 vesnic.
Chodsko mělo v rámci Čech specifickou historii. Místní sedláci byli od 14. do 17.století osobně svobodní výměnou za střežení hranice s Bavorskem. Měli mnohá práva. Takoví čeští kozáci... Zkrátka hraničáři.
Chodsko má zvláštní nářečí, zvláštní keramiku, zvláštní kroj. A zvláštní kuchyni. Jedním z typických místních jídel je chodský koláč.
Chodský koláč ve skutečnosti neexistuje. V každé vesnici vypadal a chutnal trochu jinak. Podle vesnic se také jmenují. Koláč, který prezentuji, se vyrábí v Krchlebech. Domorodci však používají trochu jiné místní názvy než ty oficiální. (Houby Krchleby. Škrchleby!)
Smutná povinnost mě zavedla do míst, kde se narodil můj otec a odkud pocházel můj rod. Manželka chtěla místní koláč ochutnat. Stál 140 Kč. Proč ne. I když jsem se bál, že nebude mít tu chuť, jako od mé babičky.
Jak už jsem napsal, koláč chutnal v každé vesnici trochu jinak. Chuť pro mě nebyla problémem. Ale číst složení jsem si asi neměl. Moje babička do koláčů palmový ani jiný olej rozhodně nedávala. Dávala tam máslo.
Jako dítě jsem sám pomáhal babičce péct tyhle koláče. Nebudu překládat celý recept. E ... Riboflavin, barviva. To jsme tam určitě nedávali.
Nevím. Možná je to nutná daň moderní době. Některé potraviny se už nedají vyrábět po staru. Průmyslově ani poloprůmyslově už vůbec ne. Hygienické předpisy... Asi je třeba si zvyknout. Nebo si je doma vyrábět sám pro vlastní potřebu.